فنر های حلزونی :

فنرهای حلزونی (Spiral Spring) که از تسمه و یا مفتولهای نوردی ساخته میشوند برای ایجاد گشتاور در کاربردهای گوناگون استفاده میشوند. فنرهای اسپیرال به دو گونه حلقه باز و کیپ تولید شده که نوع حلقه باز معمولا زمانی استفاده میشود که به چرخشی کمتر از 360 درجه نیاز باشد. زیرا گشتاور تولید شده به ازای اولین دور بصورت خطی بوده و پس از آن برای چرخشهای زاویه های بالاتر، این گشتاور به شدت زیاد میشود.

این نوع فنرها معمولا با پیچیده شدن و کوک شدن ذخیره انرژی میکند و در زمان مورد نظر انرژی خود را رها می کند و دارای حرکت دورانی می باشد. معمولا یک سر این فنرها ثابت است و سر دیگر ان حول محور پیچیده می شود و انرژی خود را ذخیره می کند.

فنر
فنر
فنر
فنر

فنر های نیرو ثابت (CONCTANC FORE ) :

شکل این نوع از فنر ها به صورت نوارهای لوله شده می‌باشد که نیروی تقریبا ثابتی وارد می‌کنند .فنرهای Constant Force یا نیرو ثابت نوعی از فنرهای حلزونی هستند که نیرویی آرام و یکنواخت ایجاد میکنند. در اکثر استندهای تبلیغاتی(مانند استند سیگار) و قفسه های فروشگاهی که اجناس بطور اتوماتیک به سمت جلو رانده میشوند، نیروی موجود توسط فنرهای حلزونی نیرو ثابت اعمال میشود. کاربرد بسیار مهم دیگر این فنر، مکانیسم برگردان (Retraction Mechanism) میباشد. ثابت بودن نیروی اعمال شده توسط این فنرها به واسطه یکسان بودن قطر تک تک حلقه های فنر میباشد.
علی رغم رایجتر بودن فنرهای مفتولی، فنرهای حلزونی ساخته شده از تسمه، فنرهای قوی تری به شمار می آیند. مهمترین کاربردهای فنر حلزونی عبارتند از: صندلی خودرو، موتورهای الکتریکی (فنرهای پشت ذغالی)، اسباب بازی های کوکی، تایمرها، فنر قفل، فنرهای گردگیر، ترموستات و ترمومترها (فنرهای حلزونی بی متال)

فنر
فنر